Profil.

LAB1 bina ve çevrelerinde aydınlatma ve enerji konularına odaklanmış bir tasarım ofisidir.
2015 yılında İstanbul’da kurulmuştur. 

Dahil olduğumuz projelerde LAB1 olarak, “sürdürülebilir aydınlatma” sistemlerini ortaya çıkarabilmek için günışığı ve yapma aydınlatma tekniklerini bütüncül bir anlayışla çalışıyoruz.

Tasarımlarımız aşağıdaki fikirler üzerine kurulmaktadır;

— Mimari bağlam
— İşlevsellik
— Kullanıcı konforu
— Doğal kaynakların en az tüketimi
— Ekolojiye saygı
— Enerji ve maliyet etkinliği

Faruk UYAN
Kurucu, Dr. Mimar & Aydınlatma Tasarımcısı @ LAB.1
Yarı zamanlı öğretim görevlisi @ İstanbul Özyeğin Üniversitesi
TMMOB Mimarlar Odası üyesi
ATMK Aydınlatma Türk Milli Komitesi üyesi

İTÜ Mimarlık fakültesinde 2007 yılında lisans ve 2010 yılında “Sürdürülebilir Aydınlatma İlkeleri” konulu tezi ile yüksek lisans eğitimini tamamladı. İTÜ Mimarlık – Yapı Bilimleri Doktora Programı bünyesinde hazırladığı “Mevcut Aydınlatma Sistemi Yenileme Sürecine İlişkin Bir Yaklaşım Önerisi” konulu tezi ile “Doktor” ünvanı kazandı. Misafir öğretim görevlisi olarak aydınlatma tasarımı ve yapı fiziği alanında dersler yürütmektedir.

2007 yılından beri farklı firmalarda yurtdışı ve yurtiçinde birçok büyük ölçekli projenin aydınlatma tasarımlarını çalıştı. 2015 yılında aydınlatma tasarımı ve mimari günışığı danışmanlığı konularında hizmet veren “LAB1” firmasını kurdu.

LAB1 bünyesinde gerçekleştirdiği projeler ile, Amerika ve Avrupa merkezli yarışmalarda çeşitli ödüller kazandı. Aydınlatma tasarımı alanında dünya genelinde yıllık oluşturulan “40under40” listesine seçildi. 2019 Yılında, dönemin dünyadaki en prestijli aydınlatma tasarımı organizasyonlarından PLDC bünyesinde “Best Newcomer”(en iyi yeni tasarımcı) kategorisi ödülü için aday gösterildi. Mimaride aydınlatma ve günışığı konularında akademik ve profesyonel çalışmalarından oluşan sunumları ile ulusal ve uluslararası konferanslarda konuşmalar gerçekleştirdi, basılı yayınlarda yer aldı.

Elif UYAN
Kurucu, Y. İç Mimar & Aydınlatma Tasarımcısı @ LAB.1
Doktora adayı @ Mimar Sinan GSÜ
Yarı zamanlı öğretim görevlisi @ İstanbul Ticaret Üniversitesi
TMMOB Mimarlar Odası üyesi
ATMK Aydınlatma Türk Milli Komitesi üyesi

2010 yılında İstanbul Ticaret Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden İç Mimar olarak mezun oldu ve ‘Çalışma Alanlarında Aydınlatma Kalitesi’ konulu teziyle yüksek lisans derecesi aldı. Mimar Sinan Üniversitesi’nde İç Mimarlık Doktora Programında “İç Mimarlıkta Günışığı” konusu üzerine çalıştığı doktora tezini tamamlama aşamasındadır. Eş zamanlı olarak, İç mimari tasarım ve Renk konuları üzerine dersler yürütmektedir.

2012 yılından bu yana aydınlatma tasarımcısı olarak çalışmakta olan Elif’in portföyünde ağırlıklı olarak ofis, otel ve eğlence yapıları projeleri bulunmaktadır. 2017 yılında Paris’te düzenlenen ‘Lighting Design Competition’da projesi finalist oldu ve bu projesi “The Future of Urban Lighting” adlı bir kitapta yayınlandı.

“Akbank Sosyal Yaşam Merkezi” aydınlatma tasarımı projesi ile 2019 yılında uluslararası düzeyde ikincilik ödülü* ve “Atlas Pasajı” aydınlatma tasarımı projesi ile 2021 yılında uluslarası birincilik ödülü** kazandı.

 

*    [d]arc awards 2019, Space kategorisi, 2.’lik ödülü
**  [d]arc awards 2021, Space kategorisi, 1.’lik ödülü

Zeynep KIZILKAYA
İç Mimar @ LAB.1

Zeynep, İstanbul Ticaret Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümünden 2021 yılında mezun oldu. LAB.1 bünyesinde Aydınlatma Tasarımı projeleri üzerine çalışmaktadır.